Jakub Jan Ryba

8. 4. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

Jakub Jan Ryba byl český hudební skladatel přelomu klasicismu a romantismu. Sbíral lidové písně a sepsal je do sborníků. Jeho nejslavnější a dodnes nejhranější skladbou pro vánoční období je Česká mše vánoční. Dnes si připomínáme jeho úmrtí.


Narodil se 26.října 1765 v Přešticích. Už jako osmiletý uměl velmi dobře hrát na klavír a učil se na housle a varhany. Studoval v Praze piaristické gymnázium, potom filosofii. Později se stal pomocným učitelem v Mníšku a potom působil až do smrti jako učitel v Rožmitále.


V roce 1790 se oženil, měl 13 dětí, ze kterých přežilo sedm. Později žije skladatel v bídě – místo venkovského učitele v lidech nevzbuzovalo autoritu – avšak v této době skládá svojí nejznámější vánoční mši, Českou mši vánoční. Má český text, protože Ryba byl toho názoru, že „z latinsky zpívaných žalmů nemá náboženský užitek ani zpívající ani poslouchající“. I další svá díla psal s českým textem.

V sobotu 8. dubna 1815 odešel po práci směrem k Voltuši, kde ho druhý den nalezli mrtvého s podřezanými žilami. Na rožmitálském hřbitově byl pochován až po čtyřiceti letech. Na místě jeho smrti postavili lesní dělníci kamenný křížek, v roce 1933 byl doplněn malou mohylou, která zde stojí dosud.


„Musíme dobře pozorovat své chyby a snažit se, abychom se jich vystříhali.“

/seily/

 

Sdílet

Komentáře

Asterix Nic proti, ale nachlup stejný článek byl vydán už vloni tento den :)- Takovéto umělé navyšování počtu příspěvků není zrovna košer :)-<br />
Nebylo by lepší, když už se našel někdo, kdo si denně dá tu práci a přinese článek s nějakým výročím dne, aby zpracovával jen kulatá a půlkulatá výročí daného člověka? Letos to sice na Rybu pasuje, ale jak povídám - bylo to tady už loni.

svíce Nevadí,zrovna já jsem to vloni číst nemohl.Proto díky...

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka