Apoštol Huronů

16. 3. 2014 0:00
Rubrika: svatí | Štítky: svatý , jean de brebeuf

Echon, to znamená Léčivý strom, je indiánské jméno svatého Jeana de Brébeuf, apoštola Huronů.


Narodil se 25. března 1593 v Condé-sur-Vire v Normandii ve Francii. Studoval v Caen a v roce 1617 vstoupil do řádu Společnosti Ježíšovy - jezuitů. Z řádu byl téměř vyloučen, protože se nakazil tuberkulózou a nějakou dobu nemohl ani studovat ani učit. 

V roce 1622 byl vysvěcen na kněze a další tři roky byl řádovým správcem v Rouen. 
Později však požádal o své přeložení do misie v Nové Francii (Kanadě). Krátce po příjezdu žil několik měsíců s místními Montagnaisy v okolí Quebecu. 

Byl vybrán jako misionář k Hurónům, ale roku po třech letech musel misii opustit, neboť Kanadu načas dobyli Angličané. Během těchto prvních let se seznámil s huronskou kulturou a jazykem. Přeložil do jejich jazyka katechismus. Roku 1634 se vydal se dvěma spolubratry opět k Huronům.

Působil zde bez přerušení do roku 1642, kdy se vrátil načas do Quebecu. Léta strávená u Hurónů byla velmi obtížná, Jean a další misionáři byli mnohokrát fyzicky napadáni svými hostiteli. „Občas jsem byl tak unavený, že mi tělo vypovídalo službu“. V roce 1644 se k Hurónům přesto vrátil. Spolu s několika dalšmi jezuity vytvořili komunity huronských konvertitů, jejichž počet postupně narostl na několik stovek. 

V březnu 1649 podlehla misie Saint Louis nájezdu Irokézů, kteří zajali Jeana de Brébeuf spolu s Gabrielem Lalemantem. 
Zemřel 16. března 1649 mučednickou smrtí
.

Otec de Brébeuf měl své nohy a paže zbavené masa až na kost. Viděl jsem a dotknul se množství velkých puchýřů, jež měl na mnoha místech svého těla, způsobených vařící vodou, kterou na něj tito barbaři nalili, aby se vysmáli svatému křtu. Viděl jsem a dotknul se zranění způsobených pásem kůry plným smůly a pryskyřice, jež opékala celé jeho tělo. Viděl jsem a dotknul se popálenin od obojku z rozžhavených seker položených na jeho ramena a břicho. Viděl jsem a dotknul se jeho rtů, které mu uřízli, protože neustále mluvil o Bohu, když mu způsobovali utrpení. Viděl jsem a dotknul jsem se všech částí jeho těla, které obdrželo nejméně dvě stě ran od klacků. Viděl jsem a dotknul se vršku jeho skalpované hlavy. Viděl jsem a dotknul se otvoru, který mu tito barbaři udělali, aby vyrvali jeho srdce ... dotknul jsem se všech ran na jeho těle, tak jak nám to divoši nařídili.“ (Christophe Regnault) Brébeufův přítel Raguenau později napsal, že jezuita vydržel celé toto mučení s hlubokým klidem.

V roce 1930 byl svatořečen a stal se hlavním patronem Kanady. Jeho svátek se slaví 19. října.


Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Jean_de_Br%C3%A9beuf 
http://www.newadvent.org/cathen/02751b.htm 
http://www.britannica.com/EBchecked/topic/78596/Saint-Jean-de-Brebeuf

Autor: ViZ

Zobrazeno 1307×

Komentáře

Napsat komentář »

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka