Alois Kayser

21. 10. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Před 65 lety zemřel v japonském vězení na Truku německý katolický misionář a jazykovědec, Alois Kayser, známý jako Poustevník z Nauru.

 


 

Alois Kayser (1877-1944) se narodil 29. března v Lupsteinu v Alsasku. Stal se knězem a v roce 1902 jakožto misionář přistál na ostrově Nauru. Zde pak strávil zbytek svého života (s přestávkou v letech 1919-1921).

Krom klasických kněžských povinností se věnoval nauruánštině, což ostatně nebylo nic zvláštního. Jazykovědné práce byly častým dodatečným dílem misionářů, ti byli často autory prvních slovníků a prací o gramatice jazyka svých domorodců. Vlastně nešlo ani o koníček, jako spíše o součást práce misionářských průkopníků, která měla značný praktický význam, neboť později usnadňovala práci jejich nástupcům a spolupracovníkům. V případě Kaysera šlo o velmi kvalitní práci, která zaznamenala a kodifikovala naurskou gramatiku a později byla doplněna o rozsáhlý slovník a zásadně ovlivnila vývoj a podobu této řeči.

V roce 1943, po okupaci Nauru Japonci, bylo více než tisíc Nauruřanů odvlečeno na mikronézské souostroví Truk na nucené práce, Kayserovi bylo povoleno je doprovodit. V roce 1944 pak byl ze strany Japonců obviněn ze špionáže, uvězněn a po šesti týdnech věznění zemřel.

 

 

Sdílet

Komentáře

MiroslavKratochvíl <a href="http://cinik.signaly.cz/0910/masakr-a-konec" target="_blank">http://cinik.signaly.cz/0910/masakr-a-konec</a>

metod Všimli jste si, že se v křesťanském prostředí vyskytuje větší procento lidí, co se chovají jako kurvy, než jinde? Já myslím že to tak je, a je to tak dobře, lékaře potřebují právě různě postižení.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka