sv. Antonín Paduánský

13. 6. 2010 0:00
Rubrika: Nezařazené

 Dnes si připomínáme sv. Antonína Paduánského.


 Narodil se v roce 1195 v Lisabonu v Portugalsku, a původně se jmenoval Ferdinand. Když mu bylo patnáct let, vstoupil do augustiniánského řádu. Působil v klášteře v Lisabonu, ale tam jej stále navštěvovali příbuzní, kteří jej vyrušovali od řeholního života a studií.Proto požádal o přeložení jinam, a byl tedy přemístěn do kláštera v Coimbře.  
 V Coimbře se setkal se skupinou františkánů, kteří šli hlásat Krista do Maroka. Tito řeholníci byli v Maroku pozabijeni, a jejich ostatky byly převezeny zpět do Portugalska. Nějaký čas byly vystaveny v augustiniánském kostele v Coimbře. Ferdinand toužil je následovat. Odešel z augustiniánského řádu, a vstoupil k františkánům, kde přijal jméno Antonín. Byl též poslán do Maroka, ale onemocněl, a musel se vrátit. 
 Při jednom setkání s bratry dominikány byl vyzván, aby promluvil k bratřím. Antonín tedy začal mluvit. A všechny posluchače velice zaujal. Začal působit jako kazatel. O jeho kázáních existuje několik legend. Např. lidé v určitém místě jej nepřijali, a Antonín se rozhodl kázat rybám. Kázal, a ryby vyplouvaly na hladinu a poslouchaly.
 Další legenda vypráví, jak jistý muž prohlásil, že uvěří v Krista, až když jeho oslice dá Antonínovu kázání přednost před senem. Oslici pak nedal několik dní najíst. A když začal Antonín kázat, oslici chtěl majitel dát nažrat, ale ta si předloženého sena ani nevšimla.
 Některá Antonínova kázání se dochovala dodnes. Neváhá v nich kritizovat dobové nešvary, i když jde o nešvary duchovenstva.
 Tehdy také františkáni nestudovali, protože se mělo za to, že vzdělanost se nedá sloučit s prostotou. Sv. František z Assisi později ale bratřím studovat dovolil, a pověřil Antonína vedením těchto studií. 
 Později Antonín působil v Padově. Zde zemřel v roce 1231. Kanonizován byl již 11 měsíců po své smrti.
 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka