Vestfálský lev

22. 3. 2011 0:00
Rubrika: svatí

Před 65 lety zemřel německý šlechtic a kardinál - bl. Clemens August hrabě von Galen, jeden z největších kritiků Hitlerova režimu.


Narodil se 16. března 1878 jako jedenácté dítě politika hraběte Ferdinanda Heriberta von Galena a jeho ženy Elisabeth.

Po studiích rakouské jezuitské internátní školy se setkal s papežem Lvem XIII. (1899) a na základě soukromého rozhovoru s ním se rozhodl stát se knězem (na kněze byl vysvěcen 28. května 1904). R. 1933 pak byl zvolen münsterským biskupem.

Právě jeho ostrá kritika a protinacistická vystoupení mu dopomohla k přezdívce Lev z Münsteru nebo také Vestfálský lev. Kritizoval nejen filozofii nacismu a jeho díla, ale také jeho konkrétní zločiny - perzekuce katolické církve a "nepotřebných škodlivých jedinců".

Jeho ostrá kázání proti eutanasii vedla dokonce k tomu, že nacisté od ní veřejně ustoupili (i když ve skrytu ji prováděli dál).

"Jsou nyní zabíjeni, brutálně vražděni bezbranní nevinní, jsou utlačováni i lidé jiné rasy, jiného původu... Stojíme tváří v tvář neslýchanému vražednému šílenství národa!" (z kázání 3. srpna 1941)

Po válce stejně ostrým způsobem vystupoval proti zločinům, které byly páchány spojeneckými okupačními úřady a jednotkami v Německu. Od r. 1941 měl omezený pohyb a byl neustále sledován. Proti biskupovi přímo nikdo nezasáhl, byla ale zatčena a popravena řada kněží i věřících, kteří šířili opisy jeho kázání.

Papež Pius XII. jej jmenoval kardinálem, dlouho jím ale nebyl, krátce po jmenování zemřel na perforaci slepého střeva.

Je pochován v münsterské katedrále, r. 2005 byl prohlášen za blahoslaveného.

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka