Opat Benedikt Littwerig

25. 4. 2014 0:00
Rubrika: osobnosti

 Na dnešní den připadá výročí úmrtí Benedikta Littweriga, opata kláštera cisterciáků v Oseku u Duchcova. 


 

 Narodil se v roce 1655 (přesné datum není známo) v Chebu, a pokřtěn byl jménem Simon. V mládí vstoupil do cisterciáckého kláštera v Oseku, kde přijal řeholní jméno Benedikt. Klášter v té době procházel postupným procesem obnovy pod vedením opata Vavřince Scipia. Scipio byl prvním opatem po obnovení kláštera v roce 1626 (opatem byl v letech 1650-1691). 

 Benedikt studoval teologii v Praze v cisterciácké koleji Bernardinum. Po vysvěcení na kněze v roce 1684 byl poslán na Staré Brno, kde vykonával duchovní správu u sester cisterciaček (v areálu jejich někdejšího kláštera sídlí od roku 1783 komunita augustiniánů). V Brně působil pouze do roku 1685. V tomto roce se vrátil do pražského Bernardina, kde byl ustanoven představeným. 

 Po smrti opata Scipia v roce 1691 se v Oseku konala volební kapitula pod předsednictvím plasského opata Trojera. Novým opatem byl zvolen právě Littwerig. Od počátku si stanovil za cíl dokončit obnovu kláštera a znovu jej pozvednout k někdejšímu rozkvětu. Nutno říci, že se mu to podařilo. Dobu jeho opatského působení lze chápat jako zlatý věk oseckého kláštera. Budovy konventu byly renovovány a rozšířeny, byla zřízena dodnes zachovalá klášterní knihovna. 

 Opat nechal rovněž vybudovat továrnu na sukno, a dal v ní práci lidem z Oseka.

 Z jeho dalších stavebních aktivit zasluhuje zmínku započetí výstavby areálu poutního kostela Panny Marie Bolestné v Mariánských Radčicích. Při kostele bylo plánováno zřízení proboštství (jakési filiálky oseckého kláštera). Projekt to byl ovšem tak rozsáhlý, že dokončen byl až za dalšího opata, Hieronyma Besneckera. Opat Littwerig zemřel v Oseku 25. dubna 1726. 

Sdílet

Komentáře

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Tento blog je součástí s.magazínu, který připravuje Redakce signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Ondřej Válka